15
CZE
2019
Kaligrafia Nowoczesna
W czasach słowa drukowanego, hegemonii klawiatury i braku czasu na wyrafinowane pisanie, kaligrafia nowoczesna, liternictwo i pismo odręczne ocalają wartości, które nigdy nie powinny przeminąć. Litery o unikalnych formach, stawiane ludzką ręką cieszą oko i zachwycają od pierwszego spojrzenia.
W czasach słowa drukowanego, hegemonii klawiatury i braku czasu na wyrafinowane pisanie, kaligrafia nowoczesna, liternictwo i pismo odręczne ocalają wartości, które nigdy nie powinny przeminąć. Litery o unikalnych formach, stawiane ludzką ręką cieszą oko i zachwycają od pierwszego spojrzenia.
Nie czujecie czasami przesytu, obcując na co dzień z pismem, które
pojawia się na monitorze zaraz po stukaniu w klawiaturę? Do tego
smartfony, messenger, maile, korespondencja urzędowa, książki
i czasopisma. Wszystko w trybie mocno przewidywalnej czcionki. Lekko
nudnawe, pozbawione unikalności, uniwersalne do bólu – słowa, zdania,
akapity. Gdzie podział się indywidualny styl nadawcy?
Kaligrafia nowoczesna – w poszukiwaniu własnego charakteru
Naprzeciw tym pragnieniom wychodzi kaligrafia nowoczesna (modern calligraphy), czyli artystyczna, nieco zwariowana i pozbawiona sztywnych reguł (w przeciwieństwie do klasycznej) sztuka pisania kunsztownych liter. Choć sporo czerpie z tradycji, stawia na wolność, indywidualizm i spontaniczność w miejsce pieczołowitości i nienagannej precyzji. Kaligrafia nowoczesna nie ogranicza nas, nie trzyma wyobraźni na wodzy – możemy ignorować ramy, a litery nie muszą być idealne czy powtarzalne. Ma jeden cel – pismo ma wyglądać dobrze, po prostu! Litery bywają brzydko napisane, ale nie błędnie! Modern calligraphy to zarazem pisanie i malowanie liter, które mają być dopasowane do danej sytuacji i osobowości piszącego.
Liternictwo – w tym szaleństwie jest metoda
Liternictwo to bardziej malowanie niż pisanie. Tworzenie nowych, projektowanie niepowtarzalnych krojów liter, ilustrowanie ich – najczęściej na potrzeby konkretnego dzieła. Liternictwo nie wykorzystuje konkretnych technik, nie bazuje na zbiorze sztywnych reguł, unika powtarzalności – właściwie nie ma dwóch takich samych liter! To taka bardzo kreatywna kaligrafia. Litery powstają w kilku etapach – można je szkicować, a potem dopracowywać.
Instagram kocha kaligrafię
Od kilu już lat prace wykonane techniką liternictwa czy kaligrafii współczesnej cieszą się niesłabnącą popularnością. Nietuzinkowo zaprojektowane i wykonane napisy, hasła motywacyjne, czy zabawy słowem, nierzadko wzbogacone minirysunkiem, przynoszą rozgłos kolejnym artystom. Takie prace chętnie udostępnia się na Instagramie czy Facebooku, nie tylko ze względu na ciekawą treść, ale przede wszystkim kunszt wykonania i walory estetyczne. Znajdziecie je między innym w mediach społecznościowych pod hasztagiem #penteltouch i #handlettering.
Brush do nauki pięknego pisania
Kaligrafia współczesna i liternictwo mają wiele wspólnego – na pewno wymagają czasu i cierpliwości oraz niemałej dozy fantazji, aby móc zaskoczyć samego siebie!